Stolica zachwyca

Oficjalne otwarcie Terminalu Kultury Gocław

Przedstawicieli władz dzielnicy Praga-Południe rozpiera duma, bo w żadnej z pozostałych nie ma tylu prężnie działających placówek kultury, co tutaj.

12 października 2022 został uroczyście otwarty Terminal Kultury Gocław. Na marginesie, warto dodać, że placówka działa już niemal od roku i pracując pełną parą stała się szybko ważnym elementem krajobrazu kulturalnego dzielnicy. Obiekt jest znacznie większy niż PROM na Saskiej Kępie. Mieści liczne pracownie, salę widowiskową z miejscami dla 400-osobowej bez mała widowni oraz bibliotekę dysponującą 30 tys. tytułów. Oferuje różnorodne zajęcia dla dzieci, młodzieży, rodzin i seniorów (znalazł tu m.in. trwałe miejsce Uniwersytet Trzeciego Wieku: https://utw-goclaw.edu.pl/).

Terminal Kultury Gocław, fot. Paweł Wroński

Formalne otwarcie Terminalu zaszczycili obecnością posłowie na Sejm RP w osobach posłanki Aleksandry Gajewskiej i posła Michała Szczerby. Byli obecni przedstawiciele władz samorządowych miasta i dzielnicy. Prezydenta stolicy reprezentowała jego zastępczyni Aldona Machnowska-Góra, która przybyła na uroczystość z dyrektorem Gabinetu Prezydenta Warszawy Łukaszem Pawłowskim. Byli obecni radni Warszawy: Dorota Lutomirska, Sławomir Potapowicz, Paweł Lech i Piotr Żbikowski. W imieniu dzielnicy przemawiał Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy Tomasz Kucharski, przypominając pokrótce pionierów zakładania w dzielnicy sieci placówek kultury. Na sali byli też obecni reprezentujący Radę Dzielnicy Praga-Południe wiceprzewodniczący Rady Bożena Manarczyk i Bogdan Jeziorski, oraz radni Irena Bartosińska, Małgorzata Rynkiewicz, Elżbieta Stawecka, Sylwester Nowak, Michał Wieremiejczyk i Krzysztof Wysocki. Przybyli także reprezentanci Rady Seniorów i Młodzieżowej Rady Dzielnicy oraz prezes Europejskiego Centrum Uniwersytetów Drugiego i Trzeciego Wieku Hanna Kołodziejczyk. Zarząd Dzielnicy oprócz burmistrza reprezentowali także jego zastępcy – Bożena Przybyszewska, Izabela Szostak-Smith i Adam Cieciura. Wśród gości byli także dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej Jan Tarczyński, wicedyrektorka Sinfonii Varsovii Dorota Keller-Zalewska, burmistrzowie innych dzielnic, przedstawiciele miejskich biur i prezesi południowopraskich spółdzielni mieszkaniowych i instytucji oraz stowarzyszeń dzielnicowych. Artystów reprezentowali m.in. autorzy pomnika Agnieszki Osieckiej – Teresa Pastuszka-Kowalska z mężem, Dariuszem Kowalskim „Kodarem” oraz Andrzej Newelski z Doświadczalnej Pracowni Litografii.

Ponieważ przybyliśmy z Edytą nieco za wcześnie skorzystaliśmy chętnie z sąsiedztwa Galerii Handlowej Gocław 🙂

Po kilku krótkich przemówieniach odbył się występ grupy „Woda na młyn” (https://www.facebook.com/wodanamlyn/), który był ukłonem wobec aktualnej sytuacji geopolitycznej, bowiem za podkład muzyczny do układów tanecznych posłużyły ukraińskie piosenki ludowe.

Fragment części artystycznej Oficjalnego Otwarcia Terminalu Kultury Gocław, fot. i animacja GIF: Paweł Wroński

Jeszcze jeden akcent muzyczny, czekał gości podczas zwiedzania palcówki. Przechodząc przez dach zagospodarowany niczym ogród, wysłuchali motywu z filmu „Skrzypek na dachu”, w wykonaniu jednej z instruktorek oferowanych przez Terminal Kultury Gocław zajęć muzycznych.

Na koniec, jak to zazwyczaj bywa na takich imprezach, przyszedł czas na co nieco dla ciała (konkretnie – dla żołądka) – całkiem smaczny poczęstunek. Pamiątkę dla gości stanowiła filiżanka z napisem Terminal Kultury Gocław.

W poniedziałek 17 października 2022 będę miał okazję odwiedzić Terminal Kultury Gocław po raz kolejny, gdyż w ramach uroczystości 75-lecia Jordanka, wystąpi tam chór dziecięcy Mille Voci – duma Ogniska Pracy Pozaszkolnej Nr 1 „Jordanek” z koncertem jubileuszowym, Wstęp wolny trzeba jedynie zadbać o wejściówkę z czym wiąże się opłata manipulacyjna 1 zł (bez względu na ilość pobieranych wejściówek: https://biletyna.pl/koncert/Chor-dzieciecy-Mille-Voci-Koncert-jubileuszowy-75-lat-Jordanka/Warszawa?fbclid=IwAR0jeFaz9-Qh5Njol0wpfkH8rX9hcbwLSzoNZ5VgoZN4Cat8DygqBAnBWPo).

Terminal Kultury Gocław mieści się przy ulicy Jana Nowaka Jeziorańskiego 24: https://terminalkultury.pl/ i https://www.facebook.com/terminalkulturygoclaw/; jest filią Centrum Promocji Kultury Praga Południe (CPK): https://cpk.art.pl/

0 komentarzy dotyczących “Oficjalne otwarcie Terminalu Kultury Gocław

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: