Europa Jest takie miejsce... Polska Stolica zachwyca

Logopedia holistyczna – od chrupki do gwiazd

Holistyczne podejście do zagadnień kształtowania, usprawniania i terapii aparatu mowy, pozwala dostrzec problemy logopedyczne w szerszym kontekście rozwoju psychicznego, emocji dziecka i jego komunikacji z otoczeniem, uwypuklając jednocześnie potrzebę i walory profilaktyki.

Koncepcja bazuje na wieloletniej praktyce logopedycznej Edyty Trębickiej. W materiałach uzupełniających, które będą się sukcesywnie pojawiać na kanale filmowym OPP1 Jordanek (www.youtube.com) oraz na fanpage’u placówki (www.facebook.com), prezentowane będą także techniki, dzięki którym żmudne zazwyczaj ćwiczenia zamieniają się w zabawę. Dzięki takiemu podejściu, dzieci przystępują do seansów chętniej, a rozluźniając się uzyskują podczas pracy lepsze efekty. Dotyczy to także systematycznie prowadzonych zajęć profilaktycznych z najmłodszymi, bo zabawa sprzyja ich rozwojowi psychicznemu i zdrowiu.

Trening połykania usprawnia funkcję języka, stwarza warunki do prawidłowej mowy i oddychania. Film przedstawia ćwiczenie służące pionizacji języka. Popatrzcie jak pracuje Edyta z 6-letnią Sonią…

…i z jej rówieśnikiem, Danielem – nad głoskami „s” i „sz”.

Na koniec serii adaptacja metody Lax Vox, której używają do ustawiania głosu na przykład wokaliści. Że będziecie śpiewać jak Miley Cyrus, gwarancji nie ma, ale w profilaktyce i terapii logopedycznej sprawdza się znakomicie.


Kolejne materiały propagujące dobre praktyki wychowawcze wykonane dla Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 „Jordanek” z warszawskiego Grochowa (www.opp1.waw.pl). Autorski komentarz prezentacji koncepcji logopedii holistycznej: Edyta Trębicka. Muzykę stosowaną jako podkład we wszystkich materiałach dotyczących tej tematyki – utwór „Magister uśmiechów”, skomponowała Karolina Olczedajewska, która prowadzi w Jordanku dziecięcy chór Mille Voci.

Filmiki, które tu zamieszczam prezentują różne aspekty problemu i zawierają ćwiczenia, które rodzice mogą z dziećmi wykonywać w domu, stosując się oczywiście do wskazówek Edyty z filmowych komentarzy.

0 komentarzy dotyczących “Logopedia holistyczna – od chrupki do gwiazd

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: