Skarbnica Sztuki

Malarz z Kanady w Skarbnicy Sztuki

To jest news: obraz Zbigniewa Kupczyńskiego z 2001 roku w zbiorach Skarbnicy Sztuki!

Malarz, urodzony w Wilnie w 1928 roku, mieszka i tworzy w Kanadzie. Osiadł w Vancouver w 1971 roku, a od 1980 prowadzi tam własną Kupczyński Gallery. Kiedy spytałem Jerzego Lassotę o Kupczyńskiego – czy jest znany, odpowiedział: „Pewno gdyby z Polski nie wyjechał to by był…”. Nadworny malarz Skarbnicy Sztuki, darzy kanadyjskiego twórcę o polskich korzenaich sporym sentymentem. Nic dziwnego, początki jego kariery, podobnie jak Niezależnych ’69, przypadły na lata komunistyczne. Był wtedy w Warszawie, organizował i osobiście uczestniczył w pierwszych nieformalnych wystawach na murach Barbakanu (lata 1962-1967). Ba, wspólnie z Waldemarem Smolarkiem stworzył tak zwaną „Wolną Galerię”, czym – bez wątpienia – zainspirował malarzy młodszej generacji, zwłaszcza późniejszych założycieli grupy Niezależni ’69.

W długim, wypełnionym malowaniem życiu, Zbigniew Kupczyński prezentował swoją sztukę także na wystawach legalnych, i to w wielu miastach na świecie. W sumie – ponad stukrotnie, co ciekawe, również w socjalistycznej ojczyźnie, gdzie zaczął od wystawy w warszawskim Arsenale w 1956 roku. W 2001 roku pojawił się znowu w Polsce, w towarzystwie drugiego polskiego malarza z Kanady, wspomnianego już wcześniej Waldemara Smolarka. W Galerii „Forma&Colour” miała wówczas miejsce wystawa zatytułowana „Artyści z Kanady – Kupczyński, Smolarek”. Wtedy także wziął udział w Artbarbakanie – wystawie nawiązującej formą do plenerowych wystaw sztuki współczesnej. Rok później, latem 2002 jego obrazy można było podziwiać w stolicy, w Muzeum Historycznym na Rynku Starego Miasta.

 

Zbigniew Kupczyński, obraz z 2001 roku, fot. Paweł Wroński

W Skarbnicy Sztuki, prace Zbigniewa Kupczyńskiego pojawią się raczej nieprędko. Trudno bowiem zrobić wystawę jednego obrazu (choć – na marginesie dodam – do zbiorów Fundacji trafił także ostatnio szkic ołówkiem; póki co jest jednak za szkłem, więc go nie sfotografowałem). Okazja do obejrzenia go jednak się wkrótce nadarzy – podczas wystawy malarstwa „Pierwszych Barbakańczyków”. Jerzy Popielarczyk, Jan Naliwajko Waldemar Smolarek, Zbigniew Kupczyński, Jacek Mieliwodzki, Jan Soćko vel Wagner czy też Jerzy Lassota to malarze, których talent dojrzewał w latch 60., a że wystawiali swoje prace na murach starej Warszawy, pomimo stylowych różnic, określamy ich wspólnym mianem.

Wystawa malarstwa „Pierwszych Barbakańczyków” odbędzie się w maju, i to rónolegle w dwóch miejscach: Galerii Skarbnicy Sztuki przy Działdowskiej 8A oraz w Wolskim Centrum Sztuki. Obrazy będą w obu galeriach dostępne dla szerokiej publiczności także podczas „Nocy Muzeów”. W ramach tego przedsięwzięcia, przewidziane są ponadto: wykład i oprowadzenie kuratorskie Agnieszki Stróżyk. Młoda historyczka sztuki zajmuje się Barbakańczykami od dawna i posiada rozległą wiedzę na ich temat. Wernisaż wystawy odbędzie się 9 maja 2019 roku, a 18 maja o godz. 19:00 Agnieszka Stróżyk przybliży zainteresowanym fenomen Barbakańczyków.

Jako się rzekło, na indywidualną wystawę Kupczyńskiego musimy jeszcze trochę poczekać. Z drugiej jednak strony – kto wie, może ten obraz, tak pełen radości życia, jest zaczątkiem większej kolekcji?! Ostatecznie, dziełami artysty poszczycić się już może kilka krajowych zbiorów sztuki, w tym: Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II.


Fundacja „Skarbnica Sztuki”: www.skarbnicasztuki.com
Muzeum Narodowe w Warszawie: www.cyfrowe.mnw.art.pl

0 komentarzy dotyczących “Malarz z Kanady w Skarbnicy Sztuki

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: