Europa Polska Sandomierska Toskania

Swojska Toskania koło Sandomierza

Krajobraz terenów na lewym brzegu Wisły na wysokości Sandomierza jest pofalowany niczym wzgórza najsłynniejszej bodaj  włoskiej krainy – Toskanii.

Zagony porzeczek w drodze do Wilczyc (Daromina), gdzie działa jedna z najlepiej znanych i najwyżej w Polsce cenionych podsandomierskich winiarni – Winnica Płochockich, fot. Paweł Wroński

Żyzne, po części lessowe gleby tworzą znakomite warunki dla rozwoju sadownictwa i rolnictwa. Fantastycznych zabytków też tutaj co nie miara, a odkąd u progu XXI wieku powróciły winnice, zainicjowane w wiekach średnich przez dominikanów, porównanie zyskało jeszcze na trafności.

Lawenda w Winnicy Płochockich wabi motyle, fot. Paweł Wroński

W Sandomierskiej Toskanii uprawia się głównie szczepy odporne na chłody klimatu środkowej Europy, takie jak: sibera, seyval blanc, hibernal, cserszegi fűszeresczy, muscat ottonel z białych szczepów oraz regent, zweigelt, bolero, rondo z czerwonych. Otrzymywane z nich trunki mają bogaty kwiecisto-owocowy bukiet i smak o zrównoważonych nutach słodkich i orzeźwiającej kwasowości. Nie zmienia to faktu, że miejscowi winogradnicy uprawiają też powszechnie znane i wykorzystywane szczepy, takie jak traminer czy riesling spośród białych albo pinot noir z czerwonych. Zazwyczaj sandomierscy winiarze wytwarzają z nich wina wieloodmianowe – kupaże, uzyskując zaskakująco ciekawe efekty. Jedyna bodaj wada ich trunków, to dość wysokie ceny, bo niewielka produkcja pociąga za sobą wysokie koszty. Wina z Sandomierskiej Toskanii są jednak ze wszech miar warte degustacji – parafrazując naszą premier – uznanie im się po prostu należy, zarówno producentom, jak i temu, co tworzą (sic!).

 

Początki winiarstwa na ziemi sandomierskiej wiążą się z przybyciem dominikanów do Sandomierza w 1226 roku. Mnisi założyli pierwszą winnicę na skłonie Wzgórza Świętojakubskiego. Wytwarzany trunek służył celom liturgicznym. Reaktywacja winiarstwa w Sandomierskiej Toskanii nastąpiła u progu XXI wieku. Dziś Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy liczy jedenastu członków, a produkowane przez nich trunki zyskują wysokie oceny w kraju i za granicą.

 

 

Vinisfera.pl rekomenduje Winnicę Płochockich takimi słowy: Jest to w tej chwili bez wątpienia czołówka polskiego winiarstwa. Wina są czyste, konsekwentne i co roku potwierdzają dobrą jakość, co oznacza, że pierwsze udane roczniki nie były przypadkiem.” Na efekty składają się zarówno terroir, jak i starania właścicieli.

 


Sandomierski Szlak Winiarski: www.winiarzesandomierscy.pl

O podsandomierskich winiarzach, a nawet szerzej – o winiarniach z regionu świętokrzyskiego można poczytać w portalu Vinisfera, który śledzi ich rozwój, uaktualnia systematycznie informacje oraz rekomenduje regiony, najciekawsze trunki i ich twórców: www.vinisfera.pl

0 komentarzy dotyczących “Swojska Toskania koło Sandomierza

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: