Wiślanym traktem do Kazimierza

Izba Produktów Lokalnych w Końskowoli

Choć Końskowolę dzieli niespełna 20 km od Kazimierza, odium miasta-butiku nie spływa na tę niewielką miejscowość. Z Puław jeszcze bliżej bo zaledwie 6 km. Mimo to na nadmiar turystów mieszkańcy narzekać nie mogą. Niezrażeni tym faktem postanowiliśmy tam jednak zajrzeć.

Zgrabny, zaliczany do zabytków renesansu lubelskiego kościół św. Anny był niestety zamknięty, pod barokowym parafialnym znaleźliśmy nagrobek Franciszka Dionizego Kniaźnina – „wierszopisa”, jak określono słynnego poetę epoki oświecenia i pomnik nagrobny generała Józefa Orłowskiego, zaś w dworze Tęczyńskich był sklep ze starymi meblami… O tym wszystkim można jednak wyczytać w sieci, jeśli się postaramy. Natomiast odkryciem naszym była Izba Produktów Lokalnych – prywatny sklepik z przetworami z róż, mniszka i innych rzadko używanych, acz bez wątpienia zdrowych ingredientów. Przy głównej ulicy jest tablica anonsująca przedsięwzięcie, a jakieś 200-300 m dalej przy ul. Różanej 15 w części zwanej Stara Wieś (choć domy raczej tam nowe), mieści się sklepik. Gorąco polecam – warto tam zajrzeć, kupić i skosztować. Smacznego!

Inicjatywy tego typu promuje Lokalna Grupa Działania (LGD) „Zielony Pierścień”. Jest to lokalne partnerstwo, działające w formie stowarzyszenia mieszkańców, miejscowych organizacji, przedsiębiorców oraz jednostek sektora publicznego z obszaru 11 gmin: Baranów, Janowiec, Kazimierz Dolny, Końskowola, Kurów, Markuszów, Nałęczów, Puławy, Wąwolnica, Wojciechów i Żyrzyn (https://www.zielonypierscien.eu/produkty-lokalne).

Produkty lokalne z terenu województwa lubelskiego: https://www.lubelskie.pl/rolnictwo-i-srodowisko/rozwoj-obszarow-wiejskich/produkty-tradycyjne/

Franciszek Dionizy Kniaźnin – biografia i utwory: https://poezja.org/wz/Knia%C5%BAnin_Dionizy_Franciszek/

1 komentarz dotyczący “Izba Produktów Lokalnych w Końskowoli

  1. Pingback: Wiślanym traktem do Kazimierza… – Paweł Wroński

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: