Austria Belgia Czechy Europa Francja Niemcy Wielka Brytania Włochy

Słynne europejskie kurorty na liście UNESCO

Komitet Światowego Dziedzictwa na swojej 44. sesji w Fuzhou w Chinach (ze względu na pandemię spotkanie odbyło się online w lipcu 2021), wpisał jedenaście słynnych europejskich uzdrowisk na listę UNESCO.

Jeden wpis, 7 krajów, których uwieńczone sukcesem starania koordynowali Czesi. W efekcie na prestiżową listę trafiły: Baden-Baden, Bad Ems i Bad Kissingen w Niemczech, Spa w Belgii, Vichy we Francji, Montecatini Terme we Włoszech, Baden koło Wiednia w Austrii, City of Bath w Anglii oraz Karlowe Wary, Mariańskie i Franciszkowe Łaźnie w Czechach.

Na zdjęciach w galerii migawki z Karlowych Warów – jednego z najlepiej rozpoznawalnych legendarnych miejscowości uzdrowiskowych w Europie.

Jak napisali Czesi w swych materiałach prasowych – „Międzynarodowy projekt jest wyjątkowym dowodem na fenomen europejskich uzdrowisk, które rozkwitały głównie od XVIII do początku XX wieku. Uzdrowiska przyniosły wówczas nie tylko szereg nowatorskich pomysłów z zakresu balneologii i medycyny, ale na uwagę zasługują także same miasta uzdrowiskowe. Spotykali się w nich ludzie z całego świata, a uzdrowiska miały ogromne znaczenie dla demokratyzacji społeczeństwa europejskiego. Nie bez znaczenia jest też ich wyjątkowa architektura z kolumnadami i promenadami, willami, parkami i ogrodami, a także setki źródeł mineralnych. Historie wielkich osobowości, początki podróżowania jako nowego sposobu spędzania wolnego czasu, dziedzictwo kulturowe i podstawa filozoficzna: to wszystko łączy jedenaście najpiękniejszych uzdrowisk Europy.

Karlowe Wary, oznaczone źródło wody mineralnej, fot. Paweł Wroński

Karlowe Wary są najsłynniejszym uzdrowiskiem należącym do tak zwanego zachodnioczeskiego trójkąta uzdrowiskowego. Założone zostały w XIV wieku przez króla Karola IV. Zgodnie z legendą, władca w czasie jednej z wypraw łowieckich ścigał jelenia. Zwierzę, uciekając przed myśliwymi, ratowało się skokiem ze skały do kanionu rzeki Teplej. Karol IV wraz ze swą drużyną zszedł wówczas do doliny i odkrył gorące źródła mineralne bijące z głębi ziemi. W tym miejscu polecił zbudować uzdrowisko. Elegancki kurort jest ulubionym miejscem wypoczynku turystów z całego świata. Trzynaście gorących źródeł o temperaturze od 41°C do 73°C tryska z głębokości około 2000 metrów. Temperatura dwóch do tej pory odkrytych źródeł zimnych wynosi ok. 15°C. Od 1946 roku w Karlowych Warach odbywa się słynny Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Na turystów czeka także zwiedzanie huty szkła Moser czy muzeum Becherovki.

Karlowe Wary (mat. prasowe Czechtourism; fot. Ladislav Renner)

Mariańskie Łaźnie rozpoczęły swój pierwszy sezon uzdrowiskowy dopiero w 1808 roku. W miejscu dzisiejszego kurortu, jeszcze pod koniec XVIII wieku, znajdowała się dzika, zalesiona dolina, pełna bagien. Na pomysł wykorzystania tutejszej dobroczynnej wody źródlanej wpadł opat pobliskiego klasztoru Tepla, Kašpar Prokop Reitenberger. Polecił wysuszenie bagien i w dolinie założył miasto, któremu nadał nazwę Mariańskie Łaźnie, na cześć Marii Panny, patronki kościoła klasztornego. W XIX wieku w pobliżu leczniczych źródeł mineralnych zaczęły powstawać  sanatoria, promenady, parki i luksusowe domy kąpielowe. Do uzdrowiska zaczęły przybywać znane osobistości. Bywali tu między innymi Johann Wolfgang Goethe, Thomas Alva Edison, Richard Wagner, Maxim Gorki, Johann Strauss, Gustav Mahler, Friedrich Nietzsche, Alfréd Nobel, Franz Kafka, Rudyard Kipling czy Fryderyk Chopin, którego pobyt w uzdrowisku do dziś przypomina coroczny festiwal muzyczny jego imienia. Kurort upodobali sobie także najwięksi władcy – cesarz Franciszek Józef I. i car rosyjski Mikołaj II. Właśnie z powodu wizyt dostojnych gości powstały tu luksusowe, olśniewające budowle, między innymi Łaźnie Rzymskie, pełne przepychu, ze wspaniałymi basenami, dywanami perskimi i kanapami obłożonymi jedwabiem. W 5-gwiazdkowym hotelu Nowe Łaźnie chętnie gościł król angielski Edward VII. Wszystkie źródła mineralne występujące w Mariańskich Łaźniach są zimne. W okolicach bije ponad sto źródeł, a bezpośrednio w mieście około czterdziestu. Jednym z najstarszych jest Źródło Krzyżowe, znajdujące się w pawilonie przy głównej kolumnadzie i Śpiewającej Fontannie w centrum miasta, które umieszczono w herbie Mariańskich Łaźni, nadanym miastu w 1866 roku.

Mariańskie Łaźnie (mat. prasowe Czechtourism; fot. Ladislav Renner)

Franciszkowe Łaźnie odwiedzali także prominentni goście, między innymi Johann Strauss, książę Metternich, Franz Kafka czy Ludwig van Beethoven a Johann Wolfgang Goethe określił je mianem „raju na ziemi“.  Właściwości lecznicze tutejszych źródeł zaczęto wykorzystywać już pięćset lat temu, ale uzdrowisko założono dopiero pod koniec XVIII wieku za panowania cesarza Austrii, Franciszka I, od którego imienia otrzymało nazwę.

Franciszkowe Łaźnie (mat. prasowe Czechtourism; fot. Ladislav Renner)

Europejskie uzdrowiska na liście UNESCO: https://projektwypoczynek.pl/lista-swiatowego-dziedzictwa-unesco lub https://www.dw.com/pl/najwspanialsze-uzdrowiska-europy/g-58674923

0 komentarzy dotyczących “Słynne europejskie kurorty na liście UNESCO

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: