Austria Europa Europa z Mercedesem

Austria – Kufstein, wrota Tyrolu

Gdy za oknami pędzącego autostradą samochodu pojawia się potężna twierdza w Kufsteinie, to znak, że wjeżdżamy do Tyrolu.

Tyrol, Kufstein, fot. Paweł Wroński
Tyrol. Kufstein. Brama Tyrolu z potężną twierdzą nad Innem, fot. Paweł Wroński

Habsburgowie władali Kufsteinem od 1363 roku, kiedy to Małgorzata Maultasch przekazała im swoje dominium obdarzone podówczas łacińskim określeniem górskiej krainy – Terra montium. Jednak w praktyce, przez długie lata zarządzali nim książęta bawarscy. Podobnie zresztą jak pobliskim Rattenbergiem, czy rozwijającym się dzięki poszukiwaniom szlachetnych kruszców miasteczkiem Kitzbühel. Sytuacja zmieniła się za panowania Maksymiliana I Habsburga (1459-1519), który tak upodobał sobie Tyol, że pragnął nawet przenieść stolicę imperium do Innsbrucku. Położony w miejscu o kolosalnym znaczeniu strategicznym Kufstein, był dla niego łakomym kąskiem. Wykorzystał więc toczącą się w latach 1504-1505 wojnę o sukcesję w Bawarii (Bayrische Fehde). Odnosząc największy zapewne w swym życiu triumf wojenny, zajął twierdzę, i z rąk już nie wypuścił. Ba, rozbudował fortecę, a na murach kazał wystawić działo o znamiennej nazwie Weckhauf (Pobudka). Wkrótce potem powstała najbardziej imponująca wieża nazwana na cześć Maksymiliana Cesarską – Kaiserturm. Jej biało tynkowane ściany (oświetlone po zmroku reflektorami) sprawiają pogodne wrażenie. Jednak właśnie ta część twierdzy ma najbardziej mroczną przeszłość. Od XVIII wieku mieściły się w niej cele, w których przetrzymywano przede wszystkim więźniów politycznych. Z tej perspektywy poznali Kufstein również Polacy. Na kartach historii Polski rozbiorowej, nazwa Kufstein wymieniana jest jednym tchem z carskim Schlisselburgiem.

Twierdza w Kufsteinie, fot. Paweł Wroński
Twierdza w Kufsteinie rozbudowana w XVI w. za panowania Maksymiliana I Habsburga, fot. Paweł Wroński

U podnóża zamkowego wzgórza wiją się ciasne uliczki wyznaczone fasadami imponujących kamienic, prowadzą na rynek. Fasadą ratusza zdobią herby okolicznych miejscowości. Ciężkie drewniane okiennice pomalowane w biało czerwone pasy reprezentują barwy zarówno Tyrolu, jak i całej Austrii.

Kufstein-Stadt_4776
Gotycki ratusz – ozdoba rynku w Kufsteinie, fot. Paweł Wroński

W jednej z miejscowych piosenek miasto nazwane jest perłą Tyrolu – der Perle Tirols. Zaś świadectwem, że piosenka nie kłamie, jest romantyczna uliczka Römerhofgasse z kamienicami o pięknie zdobionych fasadach i historycznymi lokalami gastronomicznymi, z których największą sławą cieszy się „Auracher Löchl” – zajazd i winiarnia, działająca nieprzerwanie od 1409 roku.

Kufstein-Stadt_4824
Auracher Löchl, Kufstein, fot. Paweł Wroński

Na zachodnich peryferiach miasta wznoszą się zabudowania słynnej manufaktury szkła Riedel Glas. Założona przez szklarzy z Czech, działa od lat 50. XX wieku, przynosząc sławę pracującym w niej hutnikom i miasteczku. Powstaje w niej ręcznie wykonywane szkło użytkowe, przede wszystkim kieliszki do wina i karafki, cenione przez miłośników szlachetnego trunku i profesjonalistów na całym świecie.

Riedel Glas, Kufstein, fot. Paweł Wroński
Modelowanie kieliszka. Riedel Glas Austria, Kufstein, fot. Paweł Wroński

Kufstein leży w głębokiej dolinie Innu, na wysokości zaledwie 499 m. Wokół wyrastają wzgórza, kulminując skalną granią masywu Kaisergerbirge. Wśród położonych na zachód od miasteczka gór, rzuca się w oczy opadający w dolinę skalnymi urwiskami Pendling (1563 m). Hausberg von Kufstein – góra domowa Kufsteinu należy do Brandenberger Alpen. Mieszkańcy obserwują Pendling codziennie, wróżąc pogodę zgodnie ze starym porzekadłem: „Hat der Pendling einen Hut, wird das Wetter gut, hat der Pendling einen Sabel, wird das Wetter miserabel” (w wolnym tłumaczeniu: „Jeśli Pendling kryje się w kapturze, dobrze to pogodzie wróży, jeśli szabelką wymachuje, na nic dobrego nie wskazuje”).

Kufstein-Stadt_4787
Pendling (1563 m) – góra domowa Kufsteinu, fot. Paweł Wroński

INFO
Kufstein dzieli od Innsbrucku 75 km, od Monachium 82 km, od Salzburga 104 km.
Ferienland Kufstein: www.kufstein.com
Oficjalne strony miasta: www.kufstein.at


Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.

0 komentarzy dotyczących “Austria – Kufstein, wrota Tyrolu

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: