Azja Europa Na styku kultur Stambuł 2017 Turcja

Hagia Sophia – cuda Stambułu (3)

Najsłynniejsza świątynia Stambułu – Hagia Sophia, czy jak mówią Turcy Ayasofya, ma symboliczne znaczenie zarówno dla wyznawców islamu, jak chrześcijan – dwóch blisko spokrewnionych i nieustannie skonfliktowanych religii.

Wnętrze Hagia Sophia / Ayasofya, fot. Paweł Wroński

If You like this site, your support will be welcome!

$5.00

Poza pochodzeniem z pnia abrahamowego, łączy je również to, że politycy i kapłani wykorzystują doktryny, by żerować na ciemnocie mas. Wypaczają zawarte w Biblii i Koranie przesłanie, a podsycając nienawiść i nietolerancję, wzbudzają fale fanatyzmu. Mury świątyni Mądrości Bożej są niemym świadkiem ich poczynań od 1500 lat.

Napis głosi, iż „Konstantynopol musi być koniecznie zdobyty. Błogosławiony wódz, który tego dokonał; błogosławiona jego armia”, fot. Paweł Wroński

532-537
Justynian wznosi bazylikę, w której koronują się bizantyjscy cesarze

1453
Mehmed Zdobywca przekształca kościół w meczet – krzyż każe zastąpić półksiężycem i wznosi pierwszy minaret, zabrania jednak dewastowania zdobytej świątyni

1935
Mustafa Kemal Atatürk sekularyzuje państwo, a w świątyni tworzy muzeum (Ayasofya Müzesi), zakazując ustawowo praktyk religijnych w jej wnętrzu

Po upadku imperium osmańskiego, kiedy Turcja stała się republiką świecką, ówczesny przywódca kraju Mustafa Kemal Atatürk polecił w 1934 r., aby Hagia Sofia,  która 916 lat służyła chrześcijanom, a 481 lat muzułmanom, została zmieniona na muzeum.

2016
za przyzwoleniem Recepa Tayyipa Erdoğana z minaretu świątyni płynie znowu śpiew muezzina

Hagia Sophia / Ayasofya – widok z parku między świątynią Mądrości Bożej a Błękitnym Meczetem, fot. Paweł Wroński

Przewyższenie kunsztem architektury Kościoła Mądrości Bożej było wyzwaniem dla największych budowniczych Imperium Osmańskiego. W XVI wieku nawiązał do niej Mimar Sinan wznosząc na życzenie sułtana Meczet Sulejmana, a w XVII stuleciu Sedefkâr Mehmet Ağa, budując nieopodal tak zwany Błękitny Meczet. Pośrednio, do Hagia Sophia nawiązuje także wystawiona w I dekadzie XXI wieku, z inspiracji prezydenta Erdoğana, świątynia z 6 minaretami po azjatyckiej stronie Bosforu, jako że wzorowano ją na wspomnianych dwóch meczetach – najwspanialszych w europejskiej części Stambułu.


Informacje dla zwiedzających: www.muze.gov.tr
Ostatnie zmiany statusu świątyni z 2020 roku na łamach The New York Times: www.nytimes.com
Historia świątyni na antenie Polskiego Radia (materiał z 2013 roku): www.polskieradio.pl

1 komentarz dotyczący “Hagia Sophia – cuda Stambułu (3)

  1. Po blisko 90 latach i zgodnie z decyzją Atatürka – funkcjonowania jako muzeum, Hagia Sophia znów jest meczetem. Gorący temat, który wzbudził napięcie na linii Grecja-Turcja, bo dla wyznawców prawosławia to świątynia symbol oraz obawy miłośników sztuki na całym świecie, czy cenne wnętrza nie ulegną przekształceniu w związku z wymogami religijnymi islamu, to znaczy czy nie zostaną usunięte bezcenne mozaiki. W moim artykule są zdjęcia i filmik z 2017 roku, kiedy to kwestia muzeum czy meczet była jedynie dyskutowana. Dziś wydaje się przesądzona.

    https://www.facebook.com/pawelwronski.blog/posts/631908697436345?xts[0]=68.ARCsW4Aq-c9QKaRJICMhlXvccuDxgVTGPnePpFVbA0fGCgD8SmCb84Ev8oEJvuFFgMc-gvwjVd1WUAxnpFIIYO4ZJGRHm11cYgJBSZqmsPyqLjdsUgFiR_lSvos1MeNcs5VSzTw8Zr5KvPZZbsDKFHr1hoNTeTFXVd6XU8lzzxYVUTj2JVJNOyWnSdchSrZeLSPUspqzie2djKYbmMXPc1zEx5yyi526SNb_X0mto8rwDMrkLckEzPR1mb0nL6hWyOXBJMnDtiJrIMd3SjgN5ItBnXsXerz-8R07zjU53N9_zc7PveTRvxDpKvprxFCSvxs&tn=-R-R-R-R

    Polubienie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: