Europa Włochy

Etna urosła i ma już 3357 m wysokości

Tak się dzieje za sprawą lawy i wyrzucanych z kraterów popiołów. We wtorek, 10 sierpnia 2021 roku włoska agencja monitorująca wulkany poinformowała, że w ciągu zaledwie sześciu miesięcy aktywności, obserwowany od pewnego czasu, najmłodszy, południowo-wschodni krater Etny urósł o 37 metrów.

W masywie Etny istnieje obecnie około 300 kraterów, z czego cztery największe składają się na jego szczytowe partie.

W 2021 roku odnotowano blisko 50 erupcji Etny!

Ilość wyrzucanego przy każdym wybuchu materiału jest ogromna, a towarzyszące erupcji zjawiska niezwykle efektowne. Nierzadko spektakl taki trwa wiele dni. Etna wybucha nieregularnie ale nader często. Tak dzieje się od stuleci. Zmienia się więc topografia stoków Etny i całego górskiego masywu, gdzie wulkaniczne gleby są tak żyzne, że w miejscowościach tam rozrzuconych rodzą się owoce, warzywa i winorośl w wielkiej obfitości. Po każdej erupcji tworzą się nowe kratery na stokach, czasem także wygasają starsze. Ba, za sprawą płynącej rozgrzanymi potokami lawy zmienia się nawet linia wybrzeża Morza Śródziemnego w rejonie Katanii. Zastygając, lawa powiększa bowiem stały ląd albo, jak na pobliskim Wybrzeżu Cyklopów, tworzy atrakcyjne, wystające z morskich fal formy skalne.

Potok lawy spływający po erupcji Etny (fot. z Internetu)

W sierpniu 2021 roku, Narodowy Instytutu Geofizyki i Wulkanologii z Katanii na Sycylii, ogłosił, że najbardziej aktywny wulkan Europy osiągnął, w efekcie wybuchów z ostatniego zaledwie półrocza, wysokość 3357 metrów.

Za najwyższy wierzchołek uchodził przez długie lata krater północno-wschodni, który w 1981 roku osiągnął nawet wysokość 3350 metrów, choć wkrótce potem zmalał do 3326 metrów w wyniku przyspieszonej erozji. Objawieniem dla naukowego świata stał się natomiast południowo-wschodni krater, który zaczął szybko rosnąć po każdej kolejnej erupcji Etny. Dziś to właśnie on tworzy najwyższy szczyt Etny, choć wulkan z pewnością nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Zdjęcia z erupcji do której doszło między 16 lutego a 9 sierpnia 2021 roku: https://dziendobry.tvn.pl/a/wulkan-etna-urosl-37-metrow-i-znow-sie-obudzil-zobacz-nagrania-i-zdjecia-ostatnich-erupcji

O wulkanie Etna jako powszechnie uznawanym symbolu Sycylii w niniejszym blogu: https://pawelwronski.blog/2015/04/20/sycylia-symbole-duch-i-stereotypy/

O masywie Etny w niniejszym blogu: https://pawelwronski.blog/2016/09/19/wlochy-sycylia-monti-sartorius/

Wybrzeże Cyklopów koło Katanii w niniejszym blogu: https://pawelwronski.blog/2016/09/16/lungomare-dei-ciclopi/

0 komentarzy dotyczących “Etna urosła i ma już 3357 m wysokości

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: