Stolica zachwyca

Jaszczurka zwinka i jej umiejętny kamuflaż

Jaszczurka zwinka należy do najczęściej spotykanych w Polsce gadów. Dorosłe osobniki osiągają długość około 24 cm (samice) do 28 cm (samce), z czego 16 cm przypada na ogon.

Jest wiosna, czas godów, kiedy to samce nabierają intensywnie zielonej barwy na szyi i bokach. Ale barwa nie jest jednolita, raczej mozaikowa. Przy spotkaniu drugiego samca, w obecności samicy, doszłoby do walki. Zacznijmy jednak od tego, że pewno bym go nie zauważył, tak świetnie komponował się z tujowym żywopłotem. Najpierw rzucił mi się w oczy ruch, ale dopiero po chwili go zobaczyłem, odróżniając od otoczenia.

Chyba się bawił, bo chociaż jaszczurki zwinki odżywiają się owadami, pająkami i wijami, on zdawał się ich nie szukać. Baraszkował sobie. Być może z zadowolenia po spełnionym obowiązku (przedłużenia gatunku) i, niedługo, jakaś samiczka złoży w jamce w ziemi jaja. Zazwyczaj od 5-15, z których po dwóch miesiącach wylęgną się młode jaszczurki. Będą miały po około 5 cm i będą bardzo podobne do dorosłych osobników.

W razie zagrożenia jaszczurki zwinki potrafią odrzucić ogon, który im po pewnym czasie odrasta. Najczęściej można je spotkać na nasłonecznionych skarpach, polanach, kamieniach. Na zimę zapadają w sen.

Jaszczurka zwinka (Lacerta agilis), gatunek chroniony: https://home.morele.net/ogrod-i-balkon/jaszczurka-zwinka-w-twoim-ogrodzie/ lub: https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/lesnoteka-1/gady/jaszczurka-zwinka

Gady w Polsce (tylko 9 gatunków): https://www.medianauka.pl/gady-polski

0 komentarzy dotyczących “Jaszczurka zwinka i jej umiejętny kamuflaż

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: