Stolica zachwyca

Grażyna Hase w Muzeum Warszawy

Grażyna Hase swoją przygodę z modą rozpoczęła w latach 50. XX stulecia jako modelka. Uznanie i podziw zyskała jako projektantka, która stworzyła własną markę. Doświadczenie zaś wykorzystała jako mentorka młodych polskich projektantów. Muzeum Warszawy wykorzystało jej legendę prezentując wystawę „Grażyna Hase. Zawsze w modzie”.

Ponad 200 eksponatów – projekty, zdjęcia, fragmenty filmów z pokazów mody – to wszystko składa się na efektowną prezentację dorobku artystki w świecie mody w Polsce – od okresu odwilży politycznej po śmierci Stalina i Bieruta, przez okres odchylania żelaznej kurtyny w epoce Edwarda Gierka i raczkujący kapitalizm lat 90. po czasy współczesne.

W twórczości Grażyny Hase prześledzić można przemiany, jakie zaszły w polskiej modzie, kulturze i obyczajowości w drugiej połowie XX i na początku XXI wieku.

Jako projektantka mody Grażyna Hase zadebiutowała w 1967 roku, przygotowując kolekcję Kozak Look, inspirowaną podróżą do Moskwy. Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, a efektem współpracy projektantki przy szyciu kolekcji z warszawskimi Zakładami Przemysłu Odzieżowego „Cora”, było zatrudnienie jej w fabryce. Wkrótce nazwisko Hase stało się wizytówką firmy. Projektantka zakończyła współpracę z „Corą” w 1975 roku.

W kolejnym okresie kariery tworzyła kolekcje modowe dla różnych firm, trzymając się z upodobaniem tworzenia serii tematycznych, jak choćby adresowana do młodego pokolenia kolekcja ubrań inspirowana mundurami, kolekcja nawiązująca do stylu marynarskiego, czy wykorzystywanie szkockiej kraty w damskich kreacjach.

Ciekawym wątkiem jej zawodowego życiorysu była trwająca dekadę współpraca z Cepelią. Na zlecenie cepeliowskiej Spółdzielni Moda Damska (późniejsza Moda i Styl) przygotowywała serie ubrań dla młodych kobiet, m.in. sukienek z krakowskich krajek czy góralskich tybetowych tkanin.

Stroje inspirowane wzorami ludowymi, fot. Paweł Wroński

W drugiej połowie lat 70. XX wieku projektantka związała się ze Stołecznym Przedsiębiorstwem Handlu Wewnętrznego, które nadzorowało ofertę warszawskich sklepów. W ramach SPHW powstało kierowane przez Hase Studio Mody – jego zadaniem było przygotowywanie projektów szytych potem w krótkich seriach przez różne wytwórnie. W 1979 roku otwarto, firmowany prze SPHW, sklep „Bawełniany Świat Grażyny Hase” przy ulicy Grójeckiej 22/24. To doświadczenie pomogło potem stworzyć artystce własną markę.

Na panelu widać logo jakim posługiwała się marka projektantki, fot. Paweł Wroński

Na lata 70. przypadła też współpraca Grażyny Hase Z LOT-em, dla którego załóg projektowała mundury. Stroje służbowe jej projektu nosili także pracownicy warszawskich hoteli Forum i Victoria. Projektowała też ubiory dla sportowców i akcesoria dla polskich olimpijczyków. Powstały liczne projekty scenicznych kreacji dla artystów, ubierała takie gwiazdy estrady jak Anna Jantar, Halina Frąckowiak, zespół 2+1. Opracowała kostiumy do licznych przedstawień teatralnych, widowisk estradowych i filmów fabularnych.

Filmowe kreacje Hase, fot. Paweł Wroński

W 1980 roku założyła przy ul. Marszałkowskiej 6/2 Galerię Grażyny Hase. Tam oraz w jednej z dwóch filii, można było kupić ubrania i akcesoria z jej nowych kolekcji, a także z kolekcji innych twórców mody, których zapraszała do współpracy.

W projektach z lat 90. XX wieku – zarówno strojach codziennych, jak i wieczorowych, w konfekcji i ubiorach unikatowych – Grażyna Hase konsekwentnie podkreślała szlachetność tkanin. W jej wszystkich projektach rzucała się w oczy staranność wykonania, przez co poprzeczka jakości ubrań stale była w Polsce podnoszona.

Eleganckie kreacje; ta z lewej inspirowana twórczością Miró, fot. Paweł Wroński

Projektantka zajęła się również nauczaniem. Do dziś prowadzi wykłady i zajęcia dla adeptów projektowania mody i kostiumologii.

„Grażyna Hase. Zawsze w modzie” – wystawa w Muzeum Warszawy: https://muzeumwarszawy.pl/wystawa/grazyna-hase-zawsze-w-modzie/

Grażyna Hase (ur. 1939) – projektantka mody (życiorys): https://kolekcje.muzeumwarszawy.pl/pl/miasto-od-a-do-z/hase-grazyna-1939-projektantka-mody

0 komentarzy dotyczących “Grażyna Hase w Muzeum Warszawy

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: